6 rregulla për të parandaluar kancerin

6 rregulla për të parandaluar kancerin

 1.Evitoni mbipeshën. A e dini se obeziteti shkakton aq shumë tumorë sa edhe duhanpirja? 2. Evitoni sheqerin e bardhë dhe miellin e bardhë (lëngje me sheqer, ëmbëlsira, makaronat e bardha, buka e bardhë, byrekët e gatshem etj). 3. Mbani nën kontroll konsumin e alkolit (deri në 1 gotë verë në ditë për femra, deri në

 1.Evitoni mbipeshën. A e dini se obeziteti shkakton aq shumë tumorë sa edhe duhanpirja?
2. Evitoni sheqerin e bardhë dhe miellin e bardhë (lëngje me sheqer, ëmbëlsira, makaronat e bardha, buka e bardhë, byrekët e gatshem etj).
3. Mbani nën kontroll konsumin e alkolit (deri në 1 gotë verë në ditë për femra, deri në 2 gota për meshkujt me pushim dy ditësh në javë)
4. Ulni konsumin e mishit të kuq në 1 herë në javë (konsumi i mishit të kuq mbi 5 herë në javërrit 30% rrezikun e kancerit të zorrës së trashë)
5. Rrisni konsumin e zarzavateve të familjes së kryqezorëve: brokoli, lakër, lulelakër, mund të ulin 50% rrezikun e kancerit të gjirit!
6. Shijoni çajin jeshil dhe kafen pasi ndihmojnë kundër kancerit të trurit, mëlcisë, gryës, dhe mushkrive.

Dhe mos harroni, ushqimi i larmishëm është gjithmonë i suksesshëm!

/Redjon Shtylla/

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar