• SHBA ofron 1 miliard dollarë ndihmë për njerëzit e prekur nga pushtimi rus në Ukrainë

  SHBA ofron 1 miliard dollarë ndihmë për njerëzit e prekur nga pushtimi rus në Ukrainë0

  Shtetet e Bashkuara thanë të enjten se do të ofrojnë më shumë se 1 miliard dollarë ndihmë humanitare për njerëzit e prekur nga pushtimi rus i Ukrainës. Fondet do të ndihmojnë në sigurimin e ushqimit, strehimit, ujit të pastër, furnizimeve mjekësore dhe ndihmës tjetër, tha Shtëpia e Bardhë. Paratë e ofruara vijnë nga takimi i

  READ MORE
 • Rusët hipin në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës me ngjyra ukrainase

  Rusët hipin në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës me ngjyra ukrainase0

  Kozmonautët rusë kanë mbërritur në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës të veshur me ngjyra ukrainase dhe bënë që të duket një deklaratë që kundërshton pushtimin. Ata u pritën ngrohtësisht në bord, duke u përshëndetur me ekuipazhin e tyre amerikan, rus dhe gjerman. Kozmonautët rusë Denis Matveyev, Oleg Artemyev dhe Sergey Korsakov u ankoruan në ISS pas

  READ MORE
 • Rusi-Ukrainë: A është interneti në prag të ndërprerjes?

  Rusi-Ukrainë: A është interneti në prag të ndërprerjes?0

  Bota, si fizike ashtu edhe digjitale, e gjen veten në kohë të pazakontë ndërsa konflikti në Ukrainë është ndezur. Gjigantët e korporatave si Meta, Google dhe Apple që gjithmonë e kanë cilësuar veten si firma teknologjie neutrale, tani po ndalojnë produktet e tyre në Rusi në përgjigje të pushtimit të saj. Ndërkohë vetë interneti po

  READ MORE
 • Vendimet që morën shtete të ndryshme në lidhje me luftën e Rusisë ndaj Ukrainës

  Vendimet që morën shtete të ndryshme në lidhje me luftën e Rusisë ndaj Ukrainës0

  • Bota
  • February 26, 2022

  Qytetarët e disa shteteve të Ballkanit Perëndimor, përmes protestave, kundërshtuan pushtimin e Ukrainës nga Rusia, që nisi mëngjesin e 24 shkurtit. Ata u solidarizuan me popullin e Ukrainës dhe bënë thirrje për ndalimin e luftimeve. RUSI Madje edhe vetë popullsia e Rusisë është mbledhur për protestë në Moskë dhe Shën Petersburg për të kundërshtuar këtë

  READ MORE
 • Bombardimet ruse tronditin tregun e naftës

  Bombardimet ruse tronditin tregun e naftës0

  Çmimet e naftës së papërpunuar kanë arritur në mbi 100 dollarë për fuçi, nivele që nuk janë parë nga shtatori i vitit 2014, shoqëruar me frikën se mund të ketë ndërprerje të furnizimeve, nëse sanksionet e Perëndimit prekin eksportet ruse, shkruan Forbes. Shtrenjtim me gati 10 për qind kanë pësuar edhe tregjet e energjisë elektrike

  READ MORE
 • Forcat ruse marrin në kontroll termocentralin bërthamor të Çernobilit

  Forcat ruse marrin në kontroll termocentralin bërthamor të Çernobilit0

  • Bota
  • February 25, 2022

  Forcat ushtarake ruse kanë marrë kontrollin e termocentralit bërthamor të Çernobilit i cili ndodhet rreth 90 kilometra në veri të Kievit. Këshilltari presidencial Mykhailo Podoliak tha se “sulmi krejtësisht i pakuptimtë” i së enjtes përbënte “një nga kërcënimet më serioze në Evropë sot”. Një shpërthim në Çernobil në vitin 1986 çoi në katastrofën më të

  READ MORE