• Zjarri rrezikon termocentralin bërthamor në Korenë e Jugut (Video)

  Zjarri rrezikon termocentralin bërthamor në Korenë e Jugut (Video)0

  Një zjarr ka rënë në zonën malore të qytetit Uljin në Korenë e Jugut. Deri më tani, 3500 hektarë tokë janë shkrumbuar nga zjarri në pyll dhe më shumë se 350 shtëpi janë përfshirë nga flakët. Zjarri  i cili u përhap me shpejtësi për shkak të erës së fortë, ka mbërritur në termocentralin bërthamor të

  READ MORE
 • Forcat ruse marrin në kontroll termocentralin bërthamor të Çernobilit

  Forcat ruse marrin në kontroll termocentralin bërthamor të Çernobilit0

  • Bota
  • February 25, 2022

  Forcat ushtarake ruse kanë marrë kontrollin e termocentralit bërthamor të Çernobilit i cili ndodhet rreth 90 kilometra në veri të Kievit. Këshilltari presidencial Mykhailo Podoliak tha se “sulmi krejtësisht i pakuptimtë” i së enjtes përbënte “një nga kërcënimet më serioze në Evropë sot”. Një shpërthim në Çernobil në vitin 1986 çoi në katastrofën më të

  READ MORE