• Zelensky u kërkon zyrtarëve të lartë rusë të largohen

  Zelensky u kërkon zyrtarëve të lartë rusë të largohen0

  Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky u ka bërë thirrje direkte zyrtarëve të lartë rusë dhe figurave të medias që të japin dorëheqjen nga postet e tyre dhe të mbajnë qëndrim kundër pushtimit të vendit të tij. Duke folur gjatë fjalimit të natës nga Kievi, Zelensky iu drejtua drejtpërdrejtë “të gjithë zyrtarëve të Federatës Ruse”. “Nëse

  READ MORE
 • Zelensky falenderon gazetaren ruse për protestën kundër luftës 

  Zelensky falenderon gazetaren ruse për protestën kundër luftës 0

  Presidenti i Ukrainës Voloymyr Zelensky falenderoi gazetaren ruse Marina Ovsianikova e cila ndërpreu edicionin e lajmeve në televizionin rus duke u shfaqur me një pankartë dhe video mesazh kundër luftës. “Personalisht dua të falenderoj vajzën e re, e cila hyri në studion e Channel One me një pankartë kundër luftës”, thotë Zelensky. Ai gjithashtu i

  READ MORE
 • Zelensky i bën thirrje Bidenit të jetë “udhëheqësi i paqes”

  Zelensky i bën thirrje Bidenit të jetë “udhëheqësi i paqes”0

  Presidenti Volodymyr Zelensky përsërit lutjen e tij për një zonë ndalim-fluturimi mbi Ukrainë dhe bën thirrje për më shumë sanksione ndaj Rusisë në një fjalim në Kongresin amerikan. Zelensky thotë se bisedimet e paqes me Rusinë kanë filluar të “duken më realiste”. Negociatori ukrainas Mykhailo Podolyak thotë se ka “kontradikta themelore” gjatë bisedimeve, por “sigurisht

  READ MORE