• Rusët hipin në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës me ngjyra ukrainase

  Rusët hipin në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës me ngjyra ukrainase0

  Kozmonautët rusë kanë mbërritur në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës të veshur me ngjyra ukrainase dhe bënë që të duket një deklaratë që kundërshton pushtimin. Ata u pritën ngrohtësisht në bord, duke u përshëndetur me ekuipazhin e tyre amerikan, rus dhe gjerman. Kozmonautët rusë Denis Matveyev, Oleg Artemyev dhe Sergey Korsakov u ankoruan në ISS pas

  READ MORE
 • Rusi-Ukrainë: A është interneti në prag të ndërprerjes?

  Rusi-Ukrainë: A është interneti në prag të ndërprerjes?0

  Bota, si fizike ashtu edhe digjitale, e gjen veten në kohë të pazakontë ndërsa konflikti në Ukrainë është ndezur. Gjigantët e korporatave si Meta, Google dhe Apple që gjithmonë e kanë cilësuar veten si firma teknologjie neutrale, tani po ndalojnë produktet e tyre në Rusi në përgjigje të pushtimit të saj. Ndërkohë vetë interneti po

  READ MORE
 • Vendimet që morën shtete të ndryshme në lidhje me luftën e Rusisë ndaj Ukrainës

  Vendimet që morën shtete të ndryshme në lidhje me luftën e Rusisë ndaj Ukrainës0

  • Bota
  • February 26, 2022

  Qytetarët e disa shteteve të Ballkanit Perëndimor, përmes protestave, kundërshtuan pushtimin e Ukrainës nga Rusia, që nisi mëngjesin e 24 shkurtit. Ata u solidarizuan me popullin e Ukrainës dhe bënë thirrje për ndalimin e luftimeve. RUSI Madje edhe vetë popullsia e Rusisë është mbledhur për protestë në Moskë dhe Shën Petersburg për të kundërshtuar këtë

  READ MORE
 • Bombardimet ruse tronditin tregun e naftës

  Bombardimet ruse tronditin tregun e naftës0

  Çmimet e naftës së papërpunuar kanë arritur në mbi 100 dollarë për fuçi, nivele që nuk janë parë nga shtatori i vitit 2014, shoqëruar me frikën se mund të ketë ndërprerje të furnizimeve, nëse sanksionet e Perëndimit prekin eksportet ruse, shkruan Forbes. Shtrenjtim me gati 10 për qind kanë pësuar edhe tregjet e energjisë elektrike

  READ MORE
 • Tensionet në Ukrainë: SHBA dhe Australia evakuojnë stafet diplomatike gjatë mesnatës

  Tensionet në Ukrainë: SHBA dhe Australia evakuojnë stafet diplomatike gjatë mesnatës0

  • Bota
  • February 22, 2022

  Pas vendimit të Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, për futjen e trupave ruse në Ukrainën Lindore, sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, njoftoi se është lëvizur menjëherë stafi diplomatik amerikan, që ishte vendosur në Lviv të Ukrainës. Blinken tha se rreziku i veprimit ushtarak ishte “mjaft i lartë dhe kërcënimi ishte mjaft i afërt” dhe

  READ MORE