• 10 mënyra sesi të kujdeseni për zemrën

  10 mënyra sesi të kujdeseni për zemrën0

  Zemra është epiqendra e shëndetit tuaj. Punon gjatë gjithë kohës për të fuqizuar sistemin tuaj të qarkullimit të gjakut dhe për të furnizuar me lëndë ushqyese qelizat përreth trupit. Si e tillë, zemra juaj meriton kujdesin e duhur për të kryer funkionin e saj, në mënyrë që të mund të jetoni gjatë dhe shëndetshëm. Duke

  READ MORE
 • Jetëgjatësia vjen nga të ushqyerit e shëndetshëm

  Jetëgjatësia vjen nga të ushqyerit e shëndetshëm0

  Të jetosh një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme fillon me dietën tuaj. Studimi i nxjerrrë nga dietologët tregon se ju mund të shtoni deri në 13 vite jetë nëse konaumoni pak mish të kuq, shumë fruta dhe perime, bishtajore, drithëra dhe arra. “Në fakt, dieta mund të jetë një shenjë jetike njësoj

  READ MORE
 • Zgjoheni pa energji? 5 mënyra për të nisur ditën ndryshe

  Zgjoheni pa energji? 5 mënyra për të nisur ditën ndryshe0

    Shumë njerëz e kanë të vështirë fillimin e ditës me energji dhe vrull. Shumë të tjerë vonohen për të mbërritur në punë, duke mos përmendur edhe stresin nga trafiku. Të tjerë mbështeten tek një filxhan kafeje, duke menduar se do t’i japë energjinë e munguar por pa marrë parasysh pasojat e atij veprimi. Mbase

  READ MORE
 • Ismail Kadare – Arkitekti i Letërsisë Shqipe0

  Nga: Fatbardha Bushi Ismail Kadare, arkitekti bashkëkohor i letërsisë Shqipe, por jo vetëm. Edhe sot, si shumë herë të tjera jemi nderuar të gjithë si vend, komb. Autori i mirënjohur me origjinë nga qyteti ynë i Gjirokastrës, poeti, botuesi i shumë veprave. Me një krijimtari me larmishmëri në zhvillimin e Letërsisë. Sot është vlerësuar me

  READ MORE
 • Superliga shqiptare mbërrin në fazën më kulminante0

  Faza e katërt e kampionatit shqiptar ka startuar në mënyrën më të mirë të mundshmë për ekipin e Partizanit. “Demat e Kuq” e shohin veten në vendin e parë të kampionatit, gjë të cilën nuk e kanë arritur në këto 14 javë, pasi superliga kryesohjej nga veriorët e Kuksit. Të besuarit e trajnerit Sulejman Starova

  READ MORE
 • ZGJEDHJET PËR PRESIDENTIN E X TË REPUBLIKËS0

  Mandati 5-vjeçar i kreut të shtetit përfundon në 24 korrik 2017,  por kriza politike dhe afrimi i zgjedhjeve  vendore duket sikur ka zbehur diskutimet për zgjedhjen e Presidentit të ri. Më 11 qershor 2012 Kuvendi Popullor  zgjodhi Bujar Nishanin President të Republikës së Shqipërisë në raundin e katërt me 73 vota pro dhe 1 votë

  READ MORE