• “Izeti – Portret një miku” ese nga poeti Valery Petrov0

  “Izeti – Portret një miku” ese nga poeti Valery Petrov Ese nga poeti bullgar Valeri Petrov për kolegun e tij boshnjak Izet Sarajliç Më lejoni të paralajmëroj lexuesin për një gabimi të mundshëm. Fotografia, të cilën e shihni, nuk është ajo e shkrimtarit të kësaj eseje, por e njeriut për të cilin është shkruar kjo

  READ MORE
 • NE ZGJEDHIM TË QËNDROJMË0

  • Ese
  • April 25, 2018

  Të qëndrosh do të thotë të sakrifikosh duke qëndruar edhe pse  me plot mangësi dhe pakënajqësi, të rikthehesh është kufiri kohë dhe kujtim , që të bëjnë të ndihesh i humbur,  por të largohesh do të thotë i fituar duke humbur shumë e fitorja ska shumë kuptim . Por sfida është jo e thjeshtë. Do

  READ MORE
 • Shijoje para se ta postosh! –Alban Tufa0

         Realiteti paralel, siç e quan prf Fuga, pra rrjetet sociale, shumicën e kohës hapin tema bosh dhe po ashtu japin zgjidhje boshe, që d.m.th nuk japin zgjidhje fare. Realiteti paralel, është i një shkalle më të epërme pseudolumturie, dhe i një shkalle pikënisje manipulimi, ose më sakt gënjeshtre. Sa për ta sqaruar

  READ MORE
 • SË BASHKU NE MUNDEMI0

  • Ese
  • January 18, 2018

  TË JEMI PËR NJËRI TJETRIN ME VEPRA BOLL MË  ME FJALË TË MËDHA TË PASTRA  PUSHTETESH   (Nisur nga vrasja e djalit 23 vjeçar Florenc Beqiraj në Marsejë të Francës,Ku mund të ishe ti apo dhe un .)     Lajmi mbi rastin tragjik të Florenc Beqiraj është shumë i dhembshur,pikëllues për të gjithë  .Nisur nga

  READ MORE
 • KY GUSHT MË GJEN TË MARTUAR (ditar i supozuar në realitete)0

  • Ese
  • January 16, 2018

  (skicë)   Unë nuk dua askënd, domethënë nuk jam e dashuruar me askënd edhe pse këtë ma pandehin kur refuzoj të fejohem me ata që më sugjerohen dhe që jo pak herë më imponohen. E sosa filloren me një mesatare të mirë në krahasim mëe shumicën. E pranoj që mund të bëja më shumë dhe

  READ MORE