Papa Benedikti XVI braktis sot fronin e Shën Pjetrit

Papa Benedikti XVI do ta braktisë sot me vullnetin e tij fronin e Shën Pjetrit në Vatikan. Në orën 20:00 ai do të heqë dorë nga të gjitha detyrat e papatit. Ai po ashtu do të takojë sot kardinalët nga e gjithë bota dhe në prani të tyre do të shkatërrojë Unazën e Peshkatarit – çfarë

Papa Benedikti XVI do ta braktisë sot me vullnetin e tij fronin e Shën Pjetrit në Vatikan. Në orën 20:00 ai do të heqë dorë nga të gjitha detyrat e papatit.

Ai po ashtu do të takojë sot kardinalët nga e gjithë bota dhe në prani të tyre do të shkatërrojë Unazën e Peshkatarit – çfarë simbolizon fundin e papatit të tij. Benedikti është papa i parë që ka dhënë dorëheqje qysh në vitin 1415.

Njoftimin për largimin nga posti ai e ka bërë publik pak javë më parë, duke e arsyetuar me probleme shëndetësore.

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar