Ndahet nga jeta nëna e dhemshur e 265 fëmijëve jetimë

Tiranë-Evanthi Ciko, nëna e dhemshur e fëmijëve jetimë shqiptarë është ndarë nga jeta mbrëmjen e djeshme në moshën 93 vjeçare. Ciko njihet gjithashtu edhe si një nga spikeret e para në Radio Tirana. Përveçse spikere në radio, ajo do të kujtohet edhe si personalitet në fushën e arsimit, ku u nderua me titullin “Mësuese e

Tiranë-Evanthi Ciko, nëna e dhemshur e fëmijëve jetimë shqiptarë është ndarë nga jeta mbrëmjen e djeshme në moshën 93 vjeçare. Ciko njihet gjithashtu edhe si një nga spikeret e para në Radio Tirana.

Përveçse spikere në radio, ajo do të kujtohet edhe si personalitet në fushën e arsimit, ku u nderua me titullin “Mësuese e Merituar”  dhe si drejtoreshë e Shtëpisë së Fëmijëve Jetim “Zyber Hallulli”.

Kujtimet e saj ajo i ka përmbledhur në një libër të botuar në vitin 2010 me titull “E bekuara mësuesi.”

Homazhet e fundit për të do të zhvillohen nga ora 11:00-12:00 pranë Shtëpisë Qëndrore të Ushtrisë.

/Rovena Dupi/

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar